MAHMOUD’UN TERSİNE MENTORLUK YOLCULUĞU

Sizden daha fazla deneyimli ve vasıflı olan bir kişiye mentorluk yaparsanız ne düşünürsünüz? Peki ya mentorluk yaptığınız kişi Unilever gibi büyük bir şirkette yöneticiyse? En başta bunun imkânsız ve faydasız olduğunu düşünürsünüz ki ben de ilk başta böyle düşünmüştüm.

Her şey bir arkadaşımın “Embark” adındaki tersine mentorluk programından bahsettiği ve İstanbul, Türkiye’de yaşayanların katılmasını tavsiye ettiği bir iletisini gördüğümde ve başladı.
Ben de müracaat ettim çünkü Suriyelilerin Türkiye’ye ve Türk toplumuna katkıda bulunabileceği vasıflara sahip olduğunu göstermek, Suriyeliler hakkında iyi bir imaj vermek, yeni bir deneyim edinmek ve kendi topluluklarındaki başarılı kişi ve liderlerle yeni ağlar oluşturabilmek adına eyleme geçeceğim yeni bir mücadele olarak gördüm.
Mentorlardan biri olmayı seçtim 🙂

Tüm mentorların ve danışanların buluşacağı bir tanışma toplantısı düzenleyecektim ancak Korona virüs salgınından sebep iptal edildi. Bu benim için bir hayal kırıklığı olmuştu çünkü daha fazla ağ kurmak, daha fazla insan tanımak istiyordum ve insanlarla yüz yüze tanışmayı tercih ediyordum ancak programa odaklanarak hem kendim hem de danışanım adına değerli deneyimler edindim.
Sonrasında program ekibi beni e-posta üzerinden danışanımla tanıştırdı ve ilk oturumumuzu online düzenledik. Şansıma kendisi “Unilever”de bir Yöneticiydi. Kendisi son derece deneyimli ve pek çok başarıya imza atmış biridir.

Danışanımı ve geçmişini öğrendiğimde kendisine kariyerinde yardımcı olacak en değerli deneyimleri vermek için ne türden bir hazırlık yapmam gerektiğini düşünmeye başladım. Bu sebepten de benimle danışanım arasındaki ortak noktaları araştırdım ve İşletme Araştırması konulu yüksek lisans tezimi düşündüm. Kendisiyle yaptığım ilk toplantıda heyecanlıydım ama danışanım son derece samimiydi. Ben de birkaç dakika sonra kendimi rahat hissetmeye başladım ve birbirimizi, amaçlarımızı daha yakından tanımaya başladık ve yapacağımız dört oturumda neler konuşacağımızı görüştük. Yaptığımız dört oturumda her oturum yaklaşık olarak 30 ila 60 dakika sürüyordu ve farklı konulardan konuşuyorduk: örneğin kültür, yurtdışında yaşam, ağ oluşturma, planlama ve başka birçok konu.
Programı bitirdiğimizde çok iyi sonuçlar elde etmiş, yeni ağlar oluşturmuş ve danışanımla arkadaş olmuş, kendisinden pek çok şey öğrenmiştim. Benim için muhteşem bir yolculuktu. Danışanıma yolculuğumu başarılı kılmak üzere yaptığı her şey için teşekkür ederim.